Лікування контрактури Дюпюїтрена в Одесі

Послуги професійних лікарів ортопедів-травматологів за доступними для Вас цінами!

Контрактура Дюпюїтрена

КОНТРАКТУРА ДЮПЮЇТРЕНА (долонний фіброматоз) – рубцева зміна фасції, яка покриває сухожилля та вкорочення сухожилля долонь, що призводять до згинальної деформації та втрати здатності пальців рук повністю розгинатися. Найчастіше процес зачіпає функції безіменного пальця і ​​(або) мізинця, але хвороба може торкнутися всіх пальців руки або пальців обох рук.

У молодому віці це захворювання трапляється досить рідко, проте з роками частота розвитку контрактури Дюпюїтрена зростає. Частота розвитку контрактури Дюпюїтрена у чоловіків у кілька разів вище, ніж у жінок. Найчастіше контрактура Дюпюїтрена зустрічається у чоловіків середнього віку. Якщо захворювання виникає в молодому віці, то, як правило, відзначається швидке прогресування симптомів та більш тяжкий перебіг хвороби.

Контрактура Дюпюїтрена спочатку може виявлятися лише безболісною шишкою на долоні руки поруч із основами пальців рук. Зазвичай рубцевих змін зазнає лише невелика частина долонного апоневрозу на одній руці. Без лікування захворювання прогресує. Найчастіше виражені симптоми з’являються лише кілька років після початку захворювання. У чоловіків контрактура Дюпюїтрена має тенденцію до швидшого прогресування захворювання, ніж у жінок.

Діагностика

Діагноз ставиться ортопедом-травматологом на підставі скарг, інформації про давність захворювання, вплив наявності контрактури на якість життя. Найімовірніше буде поставлено питання куріння, про вживання алкоголю, про наявність випадків контрактури Дюпюїтрена у найближчих родичів. Також проводяться огляд руки, пальпація, вивчення рухливості пальців кисті. При пальпації області кисті лікар може визначити потовщення долонної фасції як щільних тяжів або вузликів. У початкових стадіях захворювання такі вузлики виявляються, зазвичай, в області долоні. На пізніших стадіях хвороби сполучнотканинні вузлики можуть розташовуватися в області пальців. Проводиться оцінка амплітуди згинання та розгинання пальців кисті. За наявності контрактури Дюпюїтрена розгинання одного або кількох пальців буває утрудненим. У запущених випадках рух у суглобах пальців, порушених процесом, буває неможливим. Для встановлення діагнозу в більшості випадків додаткових лабораторно-інструментальних методів дослідження не потрібно.

Стадії розвитку контрактури Дюпюїтрена

I ступінь проявляється наявністю підшкірного ущільнення на долоні, яке практично не обмежує розгинання пальців та не заважає хворому у повсякденному житті. На цій стадії розвитку хвороби немає суттєвого порушення функцій руки та хірургічне лікування, як правило, не проводять.

II ступінь – обмеження пасивного розгинання пальця до 30 градусів. Невелике обмеження функції кисті також часто не є в очах пацієнтів основою проведення операцій.

ІІІ ступінь – дефіцит розгинання пальця складає від 30 до 90 градусів. У зв’язку з великою поширеністю процесу хірургічне лікування іноді становить значні труднощі. Виправлення пальця у положення повного розгинання часто потребує виконання долонної капсулотомії. При операції іноді виникає дефіцит шкіри, надмірний натяг судинно-нервових пучків пальців. Оперативне лікування на цій стадії далеко не завжди призводить до повного відновлення розгинання пальців.

IV ступінь характеризується залученням до патологічного процесу сухожильного апарату та суглобових структур, а дефіцит розгинання пальця перевищує 90 градусів. Хірургічне лікування має обмежену ефективність і часто передбачає такі радикальні операції, як коригуючий артродез суглобів пальців.

Лікування контрактури може здійснюватися як консервативними, так і хірургічними методами. Основною основою вибору методу лікування є вираженість патологічних змін. Лікуванням контрактури Дюпюїтрена займається хірург ортопед-травматолог.

Консервативному лікуванню підлягає 1-2 стадія контрактури.

Консервативна терапія

Ударно-хвильова терапія є альтернативою оперативному втручанню.